Planujemy wyprawę do RUMMU

Dla kogo?

Rummu spodoba się wszystkim nurkującym (na miejscu nie ma wypożyczalni) oraz plażowiczów w miejscu poza utartym szlakiem. Bardzo popularne są też skoki do wody z zatopionego budynku.

Więzienie wybudowano w 1940 roku przy kamieniołomie, gdzie wydobywano wapień. Jednak kiedy w 1991 roku, Estonia ogłosiła niepodległość, radziecka administracja opuściła kraj i pozostawiła wiele obiektów bez nadzoru.

Do poczytania i odwiedzenia , może w październiku

RummuPewnie żaden z więźniów osadzonych w Rummu nigdy nie przypuszczał, że miejsce ich cierpienia stanie się kiedyś jedną z największych atrakcji dla nurków. Cała miejscówka została utworzona w 1930 roku pod nazwą Murru, a porzucona w 1991 roku, kiedy Estonia odzyskała niepodległość. Całe jezioro jest dobre do nurkowania, pod warunkiem że przybijesz tam ze swoim sprzętem. Jezioro jest głębokie na 6-10 metrów, co pozwala na zostanie pod wodą zdecydowanie dłużej – bez zaprzątania sobie głowy dekompresją. Kraty w oknach nadal trzymają się pod wodą.
Więzienie oraz kamieniołom również zostały porzucone i pozostawione same sobie. Odłączono pompy odsysające wody gruntowe i wyrobisko wypełniło się wodą, w wyniku czego powstało piękne jezioro. Wody przybywało tak wiele, że większość budynków więziennych oraz część pozostawionego wyposażenia kopalni zostało całkowicie zakrytych.
Pozostałości więziennych budynków zajmują niewielki obszar zbiornika. Można je oglądać z plaży, obok której znajduje się usypana z wyrobku wielka góra o fantazyjnych kształtach. Co więcej, jest to świetne miejsce do nurkowania. Pod wodą zobaczyć można latarnie, ogrodzenie z drutu kolczastego, sprzęt górniczy, a nawet... cały las i małe drewniane domki, w których nadal znajdują się m.in. garnki.Gdyby nie ogrodzenia, które mija się po drodze, można by pomyśleć, że znajduje się tutaj plaża miejska. Jednak miejsce jest atrakcją nieoficjalną, mimo opisu na portalu www.VisitEstonia.com, gdzie przeczytać można o możliwym schodzeniu pod wodę do tutejszego jeziora. Do Rummu prowadzi kilka dróg, ale część z nich jest zablokowana betonowymi płytami, co utrudnia bezpośredni dojazd.

Dodano:
Niedziela, 29 Marzec 2020r.

NASZE KURSY

Zajęcia:
Intro - bublemaker , godzinne zajęcia zapoznawcze
Seal team - 5 zajęć
Seal team Master - 10 zajęć
Zajęcia w każdy wtorek oraz czwartek
od godziny 17:30 do 19:30
Miejsce: Basen Miejski w Świętochłowicach ul. Franciszka Zubrzyckiego 38

Numer Konta Bankowego
ING BANK ŚLĄSKI
59 1050 1243 1000 0091 2154 2501

Dziecko aby wziąć udział w programie Master, musi wpierw przejść szkolenie podstawowe. Dlatego najlepszym rozwiązanie jest skorzystanie z pakietu ''Seal team - 5 zajęć'', po których jest możliwość kontynuacji w pakiecie ''Seal team Master - 10 zajęć''. Chodzi oto, że misje master służą głowinie do szlifowania umiejętności nabytych na kursie podstawowym, poprzez zabawę .

PROFESJONALNY SPRZĘT

AQUALUNG Micron + Octopus Micron +automat oddechowy + manometr Mały, lekki, wydajny - idealny dla dzieci oraz młodzieży. Waga całego zestawu: ok. 900 g

Wszystkim uczestnikom naszych kursów cały sprzęt udostępniamy na czas zajęć bez dodatkowych opłat.

Warto przeczytać

MASZ PYTANIA?

Dokumenty

Pobierz dokumenty potrzebne do udziału w naszych kursach

Cennik