Jak powstało PADI – historia dwóch przyjaciół, którzy postanowili zmienić świat nurkowania

Największa na świecie organizacja zrzeszająca nurków, PADI, została stworzona w 1966 roku przez dwóch przyjaciół z Illinois – Johna Cronina i Ralpha Ericksona.
John sprzedawał wówczas sprzęt nurkom z USA, zaś Ralph zajmował się nauczaniem – był instruktorem pływania. Mężczyznom nie podobało się to, co działo się w branży związanej z nurkowaniem. Zwrócili uwagę, że działające na rynku agencje wydające certyfikaty odznaczały się brakiem profesjonalizmu – nie korzystały z najnowszych technologii, ani nie opierały się na aktualnej naukowej wiedzy. Co więcej, osoby, które chciały nauczyć się nurkować, natrafiały na przeszkody, które niepotrzebnie utrudniały im rozpoczęcie przygody z wymarzoną aktywnością. John i Ralph byli przekonani, że istnieje prostszy i bezpieczniejszy sposób na nauczenie innych nurkowania.

Postanowili, że założą organizację, która będzie zajmowała się szkoleniem nurków. John upierał się, aby w nazwie znajdowało się słowo „profesjonalne” (Professional), zaś Ralph chciał, żeby nowa organizacja nazywała się „Stowarzyszenie Instruktorów Nurkowania” (Association of diving instructors). Z połączenia tych dwóch pomysłów powstało PADI – Professional Association of Diving Instructors.

Tak zaczęła się wielka przygoda, której celem było zapewnienie jak największej ilości osób profesjonalnych zajęć z zakresu nurkowania. Zajęć wykorzystujących najnowsze technologie oraz zorganizowanych na podstawie aktualnej wiedzy naukowej. Tak, aby wszyscy, którzy odbędą odpowiedni trening, stali się pewnymi swoich umiejętności nurkami, regularnie schodzącymi pod wodę.

Pierwsza siedziba PADI znajdowała się w… piwnicy Johna Cronina, zaś sama organizacja rozwijała się dość powoli. W 1967 r. PADI zaczęło wydawać pierwsze certyfikaty, a także oferować pierwsze kursy dla nurków na poziomie zaawansowanym oraz pierwsze programy specjalistyczne. Rok później zaczęto wydawać certyfikaty, na których znajdowało się zdjęcie nurka. Niektórzy mówią, że to właśnie ta decyzja otworzyła organizacji drogę do szybkiego rozwoju.

Z czasem Ralph Erickson wprowadził modułowy program szkoleniowy, którego formuła doskonale się sprawdziła. Na przełomie lat 70. i 80. PADI zaczęło wydawać do każdego kursu swoje własne materiały edukacyjne, co wyróżniało to stowarzyszenie spośród innych agencji. Od końca lat 80. PADI jest największą organizacją na świecie szkolącą nowych nurków. Stowarzyszenie dba nie tylko o najwyższy poziom techniczny wypuszczanych spod swych skrzydeł adeptów nurkowania, ale także o to, aby mieli oni świadomość, że są odpowiedzialni za stan i kondycję podwodnego świata, który właśnie otworzył przed nimi swe przestrzenie. W tym celu powstała Fundacja Project AWARE. John Cronin niejednokrotnie zaznaczał, jak dużą rolę w dbaniu o podwodne środowisko powinni odegrać nurkowie:

„Chcemy mieć pewność, że nasze dzieci, ich dzieci i wszystkie przyszłe pokolenia będą mogły z radością obcować z podwodnym światem, który dał nam tak wiele. Ludzkość boryka się dziś z wieloma poważnymi problemami, jednak my, nurkowie, jesteśmy szczególnie odpowiedzialni za tę jedną konkretną kwestię. Jeśli nurkowie nie będą aktywnie działać na rzecz ochrony podwodnego świata, to kto inny się tym zajmie?”

John Cronin i Ralph Erickson zmarli na początku XXI wieku. Jednak pochodnia PADI, którą zapalili, do dziś płonie silnym płomieniem, dzierżona przez nowe pokolenia pasjonatów profesjonalnego nurkowania. Organizacja zatrudnia dziś 400 osób i posiada swoje biura rozsiane po całym świecie. Wszyscy ludzie związani ze stowarzyszeniem pracują ciężko, aby w bezpieczny i odpowiedzialny sposób trenować kolejne pokolenia nurków.

Delfinek Scuba to szkoła nurkowania, w której działamy zgodnie z najwyższymi standardami opracowanymi przez PADI. Posiadamy licencję tej organizacji i korzystamy z dostarczanych przez nią materiałów szkoleniowych. Każdy z uczestników naszych zajęć, po ukończeniu szkolenia, otrzymuje imienny certyfikat PADI ze zdjęciem, który poświadcza konkretne uprawnienia danego nurka i jest respektowany na całym świecie.
Dodano:
Sobota, 02 Wrzesień 2017r.

NASZE KURSY

Zajęcia:
Intro - bublemaker , godzinne zajęcia zapoznawcze
Seal team - 5 zajęć
Seal team Master - 10 zajęć
Zajęcia w każdy wtorek oraz czwartek
od godziny 17:30 do 19:30
Miejsce: Basen Miejski w Świętochłowicach ul. Franciszka Zubrzyckiego 38

Numer Konta Bankowego
ING BANK ŚLĄSKI
59 1050 1243 1000 0091 2154 2501

Dziecko aby wziąć udział w programie Master, musi wpierw przejść szkolenie podstawowe. Dlatego najlepszym rozwiązanie jest skorzystanie z pakietu ''Seal team - 5 zajęć'', po których jest możliwość kontynuacji w pakiecie ''Seal team Master - 10 zajęć''. Chodzi oto, że misje master służą głowinie do szlifowania umiejętności nabytych na kursie podstawowym, poprzez zabawę .

PROFESJONALNY SPRZĘT

AQUALUNG Micron + Octopus Micron +automat oddechowy + manometr Mały, lekki, wydajny - idealny dla dzieci oraz młodzieży. Waga całego zestawu: ok. 900 g

Wszystkim uczestnikom naszych kursów cały sprzęt udostępniamy na czas zajęć bez dodatkowych opłat.

Warto przeczytać

MASZ PYTANIA?

Dokumenty

Pobierz dokumenty potrzebne do udziału w naszych kursach

Cennik